25 lutego 2020, 01:36

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

DORUCHÓW: Integracyjne „Narodowe Czytanie”

Już po raz czwarty akcja „Narodowego Czytania” zawitała także do Doruchowa. Tamtejsza Biblioteka Publiczna wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Aktywni” wspólnymi siłami zorganizowali wydarzenie pod hasłem „Piknik ON – Razem (czytamy) w Niepodległej”. W jego trakcie, znane w lokalnym środowisku postacie odczytywały fragmenty najbardziej popularnych polskich nowel, tych, które zostały wskazane przez Parę Prezydencką.
- W Doruchowie na „Narodowym Czytaniu” spotykamy się od 2016 roku – przypomina dyrektor Biblioteki Publicznej Leokadia Piasecka. - Najpierw czytaliśmy „Quo vadis” z uczniami ówczesnego Gimnazjum im. Orła Białego. Piękne, kameralne wydarzenie. Następnie, w 2017 roku czytaliśmy „Wesele”. Bawiliśmy się wszyscy wspaniale. Towarzyszyła nam wystawa sukien ślubnych sprzed stu lat. Przepiękne wrażenia, do dzisiaj wszyscy pamiętają i cieszą się, że tak to wyglądało.
W roku 2018 doszło do nawiązania współpracy ze Stowarzyszeniem „Aktywni”, z którym to zorganizowano Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”. Zgodnie z wytycznymi prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki, w roku bieżącym na liście lektur znalazło się osiem nowel. W Doruchowie zaprezentowano fragmenty wszystkich. Rozpoczęła wójt Urszula Kowalińska, która na spółkę ze starostą Lechem Janickim zmierzyła się z „Dobrą panią” autorstwa Elizy Orzeszkowej.
- Tekst jest dosyć trudny, użyte w nim słowa nieco archaiczne i sprawiają pewną trudność przy ich wypowiadaniu – nie kryje U. Kowalińska. – Myślę, że czytając powoli, ze zrozumieniem, można ten tekst pokonać. Zawiera dość ciekawą treść, więc czytając, sama zastanawiałam się i myślałam, co autorka chciała przekazać.
Na liście czytających znaleźli się także: dyrektor Szkoły Podstawowej w Doruchowie Elżbieta Orchowska, społecznik i regionalista Bolesław Grobelny, emerytowana nauczycielka Stanisława Czabańska, bibliotekarka Magdalena Wiśniewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ryszard Mazur, ks. proboszcz Ireneusz Powaga i druhna Katarzyna Pawlak. Każda z tych interpretacji opatrzona była aktorską ilustracją w wykonaniu uczniów, harcerzy, a przede wszystkim podopiecznych placówek opieki społecznej z Ostrzeszowa, Pisarzowic, Kobylej Góry, Kuźnicy Grabowskiej i oczywiście Doruchowa. Zdaniem opiekunów było to dla nich wielkie przeżycie.
- Moi uczestnicy spisali się na medal, jestem z nich bardzo zadowolona – nie kryje Marta Pietrusiak z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Doruchowie. - Widać, że przygotowania nie poszły na marne, że dali z siebie sto procent. Oni bardzo to przeżywali, czekali na ten dzień, czekali na ten piknik. Wczorajsza pogoda była taka, jaka była i piknik został przeniesiony na dzisiaj. To był dla nich dodatkowy stres. Na szczęście pogoda dopisała i wszystko udało się tak, jak było to w planie.
Zdaniem kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Doruchowie Jadwigi Skorupki, pomysł połączenia pikniku integracyjnego z akcją „Narodowego Czytania” okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
- Myślę, że to bardzo dobra inicjatywa – stwierdziła. - Pobudza się chęć do czytania wśród niepełnosprawnych. Oni podchodzą do tego bardzo emocjonalnie. W zeszłym roku bardzo się to spodobało, sprawdziło i w tym roku to powtórzyliśmy, przy pięknej pogodzie, w parku przed biblioteką, gdzie panuje piękna atmosfera.
Wydarzenie uświetniły występu Zespołu Muzyki Dawnej "Jubilo" z Ostrzeszowa.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl