26 kwietnia 2024, 17:20

Teraz

13°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Dagadana na "Styku Kultur..."

W sobotni wieczór w Kępińskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne, siódme już spotkanie na Styku Kultur Religii i Czasów. Jak każdego roku jego organizatorem było Stowarzyszenie Socjum
Kępno i Okolice,współfinansował je Urząd Miasta i Gminy w Kępnie.

Spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Socjum na stałe już wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Kępna. Coraz więcej też osób zainteresowanych historią regionu w nich uczestniczy. Również tegoroczne wydarzenie przyciągnęło do Kępińskiego Ośrodka Kultury spora grupę. Wszystkich serdecznie powitała prezes Stowarzyszenia Patrycja Karwan-Makosch i przedstawiła przebieg spotkania. Mówiła też o dotychczasowej działalności Stowarzyszenia.

Nasze Stowarzyszenie już od kilku lat zajmuje się historią Kępna i okolic. Prowadzimy stronę internetową na której można znaleźć już tysiące zdjęć związanych z historia Kępna, jego współczesnością, gdzie toczą się ciekawe dyskusje historyczne. Od wielu lat zajmujemy się także ratowaniem cmentarzy ewangelicko-augsburskich na terenie naszego powiatu. Staramy się aby te cmentarze były wysprzątane, pilnujemy aby nagrobki, które są niszczone były posklejane. Chcemy aby pamięć o tych ludziach, którzy współtworzyli nasze miasto nigdy nie wygasła, aby uczyć młodych ludzi szacunku do historii, szacunku dla mniejszości - mówiła Karwan-Makosch.

Do udziału w tegorocznym spotkaniu i wygłoszenia prelekcji zaproszono Barbarę Brzezińską, animatorkę Biura Obsługi Ruchu Turystycznego w Byczynie, która mówiła o "Byczynie jakiej nie
znacie- o wampirach,czarownicy, Małym Księciu i byczyńskim Koperniku". Prelegentka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o mieście, o którym mimo, że położone jest bardzo blisko, mało wiemy a które warte jest bliższego poznania. Po prelekcji na scenie pojawił się wyjątkowy polsko-ukraińsko-amerykański zespół Dagadana, który w muzyce łączy różne style, takie jak jazz, folk i elektronikę. Grupę tworzą Dagmara
Gregorowicz, absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu, Dana Winnycka, pochodząca ze Lwowa, gdzie ukończyła Wydział Kompozycji na Konserwatorium Lwowskim, Mikołaj Pospieszalski, student Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz pochodzący z Chicago Frank Parker Jr.Muzycy z Polski i Ukrainy biorą udział w wielu ważnych projektach muzycznych w kraju i za granicą. Współpracują m.in z Raz Dwa Trzy, Gabą Kulką, rodziną Pospieszalskich i wieloma innymi. Specyfiką zespołu jest, prezentowana już od ośmiu lat, znakomita umiejętność łączenia elementów kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W sobotni wieczór w sali Kępińskiego Ośrodka Kultury zabrzmiały tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Wielkopolski i Kurpiowszczyzny), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku.

My bardzo dużo podróżujemy z naszym zespołem i zawsze kiedy przyjedziemy do kolejnego państwa to dla nas największą radością jest spotkać artystów, muzyków i pograć z nimi, bo nie ma nic piękniejszego jak wymiana kultury. W 2013 roku będąc w  Chinach spotkaliśmy swoich muzycznych braci, muzyczny zespół chińsko-mongolski, który nauczył nas ludowej piosenki chińskiej o miłości. Jak się potem okazało uznana ona została przez UNESCO jedną z dziecięciu najpiękniejszych ludowych piosenek o miłości -mówiła Dana Winnycka.

Dagadana od momentu powstania zagrała około 400 koncertów w kraju i za granicą. Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury. Zespół był nominowany do Fryderyków 2011 w kategoriach: Album Roku Folk / Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku. W tej pierwszej kategorii zdobył statuetkę. Drugi album „Dlaczego nie” był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka Świata. Trzeci album „List do Ciebie” z poezją Janusza Różewicza spotkał się z uznaniem w środowisku muzycznym i literackim. „Meridian 68”, najbardziej folkowa z dotychczasowych płyt, ukazała się w 2016 roku.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl