2 czerwca 2020, 00:22

Teraz

10°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: "Nad przepaścią” – spektakl profilaktyczny w ZSP nr 2

Krakowska Grupa Artystyczna INSPIRACJA przygotowała dla młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie spektakl profilaktyczny o tematyce uzależnień oraz szkodliwości używek „Nad przepaścią”.

Bohaterkami programu były przyjaciółki, które łączyła pasja wspinaczki sportowej. Hobby, któremu się oddają wymaga lojalności wobec partnera, zaufania do drugiej osoby i odpowiedzialności. W pewnym momencie wartości te zostały poddane ciężkiej próbie, wynikającej z zafascynowania „luzackim” stylem życia, z atrybutami pozornej wolności w postaci używek i „wspomagaczy” różnego rodzaju. W efekcie powstała prosta, ale wyrazista historia o dużym ładunku emocjonalnym, łatwo przemawiająca do młodych ludzi. Jednak jej sens nie sprowadza się do pokazania procesu upadku dziewczyny. Wprost przeciwnie – to opowieść o konieczności stawiania sobie życiowych celów i dążeniu do nich, opowieść o potrzebie pasji i konsekwencji niezbędnej do realizacji swoich marzeń.
Obecnie, styl życia lansowany przez media i wymuszany przez rówieśniczą presję sprawia, że dla wielu młodych ludzi spotkania towarzyskie i zabawa nieodłącznie kojarzą się z alkoholem i sięganiem po narkotyki.
Spektakl, który obejrzeli uczniowie branżowej szkoły I stopnia oraz technikum uświadomił młodzieży konsekwencje takich „eksperymentów”, zaproponował postawy asertywne i zachęcił młodzież do podjęcia wysiłku w sztuce radzenia sobie z problemem używek i ewentualnych nałogów.
Przedsięwzięcie zostało ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSP nr 2 w Kępnie.

Autor: ireneusz.czechlowski@radiosud.pl