25 czerwca 2019, 20:09

Teraz

26°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Promocja książki Stanisława Kowalskiego

Promocja książki pt. „Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 r.” lokalnego historyka i regionalisty Stanisława Kowalskiego odbyła się w kępińskim kinie Sokolnia. Do jej wydania przyczynił się kępiński Urząd Gminy, który pozyskał dotację z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020.

W promocji książki udział wzięli licznie mieszkańcy miasta, zaproszeni goście oraz najbliższa rodzina i przyjaciele autora.Spotkanie rozpoczęła emisja filmu dotyczącego powstania publikacji. Następnie publiczność miała okazję uczestniczyć w rozmowie z prof. Bożeną Górczyńską-Przybyłowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która dokonała oceny wartości merytorycznej książki.

Moja praca polegała na przeczytaniu bardzo ciekawego opracowania, które od samego początku, mimo, że w mojej recenzji pojawiło się później trochę krytycznych uwag czy też sugestii, powiedziałabym raczej, polegało na tym, że z dużym zainteresowaniem czytałam treść. Zastanawiałam się nad tym jak człowiek jest w stanie przytoczyć tyle informacji a przedtem je zebrać, posegregować i zaprezentować w taki sposób aby sprowokować do czytania a przede wszystkim do zebrania tak dużej liczby osób, która dziś towarzyszy nam tutaj.Bardzo serdecznie polecam to dzieło i gratuluję autorowi oraz władzom - mówiła Górczyńska-Przybyłowicz.

O pracy nad swoim dziełem opowiadał sam autor Stanisław Kowalski. Książka upamiętnia wydarzenia i postaci, które na trwałe wpisały się w historię Kępna i Ziemi Kępińskiej, stanowi swoiste kompendium wiedzy historycznej o Kępnie. Wzbogacona została licznymi fotografiami. Ma 400 stron.

Tak z biegiem czasu kiedy coraz więcej dokumentów gromadziłem, a były ich setki, to przybywało stron. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem egzemplarz to naprawdę nie spodziewałem się, że władze gminy, pan burmistrz postarają się, żeby ta książka była tak pięknie wydana i bogato. Tam przecież jest prawie 350 zdjęć, nawet więcej. Przynajmniej 1/3 z nich ukazała się po raz pierwszy w tutejszych opracowaniach - powiedział Kowalski.

W prace nad powstaniem książki włączyli się lokalni historycy, regionaliści i nauczyciele: Grażyna Gatner, Danuta Jerczyńska i Mirosław Łapa oraz recenzentki: Anna Zawalska i Maria Balcerzak. Projekt okładki przygotowała Agata Józefowicz. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego ważnego dzieła dla Kępna dziękował burmistrz Piotr Psikus. Gratulował też Stanisławowi Kowalskiemu napisania książki. Ważną częścią spotkania była możliwość zakupienia dzieła oraz zdobycie autografu jego autora. Do Stanisława Kowalskiego ustawiła się długa kolejka osób chcących osobiście pogratulować mu sukcesu oraz otrzymania dedykacji. Książka „Dzieje Kępna. Od początku istnienia do 2015 r.” trafiła już nieodpłatnie do bibliotek, szkół, organizacji pozarządowych zajmujących się historią regionu, urzędów i instytucji kultury a także została zamieszczona w formie elektronicznej na stronie internetowej Gminy Kępno w formie eBooka. Wszystkich, którzy są zainteresowani historią Kępna oraz regionu zapraszamy do jej przeczytania.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl