13 czerwca 2021, 22:49

Teraz

11°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Spotkanie z Marcinem Mortką w bibliotece

Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się spotkanie Marcinem Mortką, pisarzem literatury fantasy i tłumaczem.

Marcin Mortka jest absolwentem skandynawistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, miłośnikiem i popularyzatorem RPG . Zadebiutował literacko powieścią fantasy „Ostatnia saga” (2003), której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii w okresie wprowadzania chrześcijaństwa. Kolejne pozycje nawiązujące do tej debiutanckiej powieści to: rozgrywająca się podczas II wojny światowej powieść „Wojna runów” i „Świt po bitwie”. Do tematyki skandynawskiej nawiązują także późniejsze książki autora, m.in. „Ragnarok 1940”. Kolejne pozycje to trylogia „Miecz i kwiaty”, powieść historyczno-fantastyczna, której akcja toczy się w trakcie trzeciej krucjaty oraz „Martwe Jezioro”, pierwsza opowieść heroic fantasy w dorobku autora. Jego ostatnia książka nosi tytuł "Nie ma tego złego". Od 2012 roku książki Marcina Mortki kierowane są nie tylko do młodzieży i dorosłych. Wśród nowych tytułów pojawiają się również opowiadania dla najmłodszych. Podczas spotkania w Kępnie autor opowiadał o swojej pracy literackiej, skąd biorą się pomysły na książki i jak je tworzy ale także o tym czy łatwiej pisze się dla dzieci czy dla dorosłych.

Ja najpierw zacząłem pisać dla dorosłych, dopiero później wziąłem się za literaturę dla dzieci. Przyznam szczerze, że te dwie rzeczy są ze sobą związane. Pisanie dla dorosłych jest świetną rzeczą. To jest łatwe i to lubię robić  ale pisanie dla dzieci ma taki jakiś większy sens -tłumaczył Mortka.

Spotkanie w bibliotece odbyło się w ramach realizacji projektu "Bibliostory - z Lemem przez miasto" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl