9 lipca 2020, 12:08

Teraz

20°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Konkurs na mural rozstrzygnięty

Na początku wakacji odsłonięty ma zostać mural na budynku Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. W ostatnich dniach rozstrzygnięty został konkurs na jego zaprojektowanie. Wpłynęło 28 ofert, a za najlepszą uznano tę autorstwa Olafa Ciruta z Krakowa. W skład komisji konkursowej wchodzili: burmistrz Patryk Jędrowiak, radna Rady Miejskiej Kamila Maj, kierownik Muzeum Regionalnego Mirosława Rzepecka, dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Artur Derewiecki, nauczyciel i plastyk Dariusz Skorupski oraz grafik Artur Obalski. Wszyscy zgodnie przyznają, że są zaskoczeni liczbą nadesłanych prac oraz ich różnorodnością.
-Zwycięstwa konkursu został wyłoniony, natomiast, żeby potrzymać wszystkich w niepewności nie chcemy zdradzić, jaki projekt zwyciężył - mówi burmistrz. - Chcemy to utrzymać w tajemnicy aż do momentu wykonania murala. Mogę jedynie poinformować, że zwycięską koncepcję przygotował Olaf Cirut, który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i autorem wielu prac w przestrzeni publicznej na terenie całej Polski. Praca bazuje na starej fotografii, ale ta fotografia jest pewną inspiracją, nie będzie przełożona jeden do jednego. Myślę, że ta inspiracja będzie inspirować i skłaniać do zastanowienia. Na pewno będzie to coś oryginalnego. Przynajmniej tak stwierdziła komisja.
Dodatkowo, jak można się dowiedzieć ze internetowej OCK, mural niósł będzie ze sobą przesłanie, które autor ujął słowami wygłoszonymi przez Olgę Tokarczuk po odebrania Literackiej Nagrody Nobla 2020. Przypomnijmy, że wybitna pisarka mówiła wówczas o czułości jako najskromniejszej odmianie miłości. Jakie znajdzie to przełożenie na pracę plastyczną, która powstanie na siedzibie OCK? Przekonamy się już za kilka tygodni. Aktualnie trwają konsultacje i uzgodnienia z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz Konserwatorem Zabytków. Po uzyskaniu niezbędnych zgód, autor będzie mógł przystąpić do realizacji swego projektu.
-Zakładam, że na początku wakacji ten mural będzie już mógł być podziwiany. Myślę, że to będzie, w tym ciężkich czasach, taki powiew optymizmu - uważa P. Jędrowiak.
Dodajmy, że główną nagrodą w konkursie była umowa na projekt i wykonanie muralu w wysokości 12 tys. zł. netto.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl