22 lipca 2024, 16:39

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

KRASZEWICE: Wspólnie przeczytali „Elementarz” Falskiego

Już po raz piąty, pod honorowym patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w Kraszewicach odbyło się wspólne czytanie „Elementarza” Mariana Falskiego. W tym roku połączono je z uroczystym koncertem z okazji 140 rocznicy urodzin autora. Gościem specjalnym wydarzenia był Michał Olszański – znany i ceniony dziennikarz radiowy oraz telewizyjny. Zebranych w miejscowej sali OSP powitała Ewa Maląg – dyrektor Muzeum Elementarza im. Prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej.
- Są przynajmniej dwa powody, dla których się cieszymy – powiedziała. - Pierwszy powód jest taki, że wracamy po przerwie z naszym cyklem. Wracamy do celebrowania tego wspaniałego wydarzenia na żywo z publicznością. A drugim powodem jest fakt, że za chwilę usłyszymy piękne, zapomniane elementarzowe czytanki, które zaproszą nas w sentymentalną podróż do krainy lat dzieciństwa.
Wójt Kraszewic Konrad Kuświk stwierdził, że czytanie „Elementarza” to jedno z największych wydarzeń kulturalnych nie tylko w gminie, ale także w całym regionie. Mówił też o związkach M. Falskiego z gminą Kraszewice. A trzeba pamiętać, że były one bardzo bliskie. W roku 1910 ten wybitny pedagog i działacz oświatowy związał się z Ireną Oxner, córką właściciele majątku w Kuźnicy Grabowskiej. Co ciekawe, był to też rok pierwszego wydania słynnego „Elementarza”.
- Elementarz okazał się sukcesem - podkreślił wójt Kuświk. - Jak mówił sam profesor, podręcznik ten był przede wszystkim zewnętrznie zupełnie niepodobny do ówczesnych ubogich elementarzy. Miał duże rozmiary, liczne kolorowe ilustracje w dużym formacie, wykonane pastelami na podobieństwo rysunków dziecięcych. Pierwsza książeczka w życiu dziecka powinna być piękna i pozostawiająca jak najlepsze wspomnienia.
Na długiej liście osób, które zgodziły się publicznie czytać fragmenty najsłynniejszego z polskich elementarzy znalazła się minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg i senator Ewa Matecka (obie uczestniczyły w wydarzeniu za pośrednictwem Internetu), a także posłanki: Katarzyna Sójka i Karolina Pawliczak, poseł Andrzej Grzyb, starosta Lech Janicki, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Maciejewski oraz lokalni samorządowcy i dyrektorzy placówek oświatowych. Gościem specjalnym był natomiast Michał Olszański, popularny dziennikarz, znany z prowadzenia „Ekspresu Reporterów”, a ostatnio z anteny Radia 3/5/7. Uroczystość zakończyły dwa koncerty. 140 rocznicę urodzin M. Falskiego swoimi występami uświetniły Sara Rainer i Marta Szczypkowska, a następnie UpBeat Trio.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl