22 lipca 2024, 15:35

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Obrazy emocjami malowane

W sobotni wieczór w Kępińskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż prac artystycznych ks. Marka Naglera. Sala Kępińskiego Ośrodka Kultury wypełniona była po brzegi przez chcących podziwiać obrazy księdza-artysty.

Ksiądz Marek Nagler od 1 lipca 2016 roku jest proboszczem Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Hanulinie. Jednak oprócz pracy duszpasterskiej ksiądz Marek maluje obrazy. Są to obrazy o tematyce religijnej oraz pejzaże. Jego pasją są aranżacje Grobu Pańskiego, być może dla niektórych odbiorców kontrowersyjne ale zmuszające.
do przemyśleń duchowych.

Cieszę się, że to co artyście w duszy gra będzie można zobaczyć w skromnych progach naszej instytucji. Tworzenie to uwiecznienie chwil, a nie lada sztuką jest tworzyć wieczność sekundy. Właśnie to potrafią twórcy - mówiła Anna Niesobska.

W wernisażu udział wzięli parafianie i przyjaciele księdza, który nie krył wzruszenia z ich obecności i możliwości podzielenia się z nimi swoją pasją. Mówił o niej pięknie ale i żartobliwie.

To nie jest takie coś, że się pięknie maluje, żeby to się podobało ludziom, to są po prostu emocje. Siada się i zapomina o całym świecie. I każdy obraz to jakiś moment w moim życiu, jako kolory i te kolory na tych płótnach umieszczam. Jak już dłużej zostałem tym księdzem to wmawiano mi, że mam nie malować bo jestem księdzem, to się strasznie czułem nieszczęśliwy na tym świecie. Z czasem nabierałem takiej pewności, że warto wrócić do malowania i wtedy powstawały te obrazy, które po części udało mi się zachować i państwo mogą je zobaczyć. Ale Pan Bóg też takich ludzi nagradza przez to, że nie porzucają tego co jest pasją - powiedział ks. Marek.

Preludium do wystawy był recital Andrzeja Wawrzyniaka utytułowanego barda, kompozytora, muzyka, występującego w zespole Drużyna Wawrzyna wraz z synami. Startował on, z niemałymi sukcesami, w wielu ogólnopolskich konkursach piosenki literackiej, autorskiej czy też turystycznej. Zdobywał nagrody na "Studenckim Festiwalu Piosenki" w Krakowie, "Piostur Gorol Song" w Andrychowie, wrocławskim festiwalu "Łykend", czy łódzkiej "Yapie". W 2013 roku został laureatem nagrody im. Wojtka Bellona. W Kępnie wystąpił wraz z Katarzyną Rajewską. Wernisaż dostarczył wiele przezyć duchowych i emocji. Prace księdza Marka Naglera oglądać można w Kępińskim Ośrodku Kultury przez najbliższe dwa tygodnie.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl