27 listopada 2021, 00:14

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

KĘPNO: Obrazy emocjami malowane

W sobotni wieczór w Kępińskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż prac artystycznych ks. Marka Naglera. Sala Kępińskiego Ośrodka Kultury wypełniona była po brzegi przez chcących podziwiać obrazy księdza-artysty.

Ksiądz Marek Nagler od 1 lipca 2016 roku jest proboszczem Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Hanulinie. Jednak oprócz pracy duszpasterskiej ksiądz Marek maluje obrazy. Są to obrazy o tematyce religijnej oraz pejzaże. Jego pasją są aranżacje Grobu Pańskiego, być może dla niektórych odbiorców kontrowersyjne ale zmuszające.
do przemyśleń duchowych.

Cieszę się, że to co artyście w duszy gra będzie można zobaczyć w skromnych progach naszej instytucji. Tworzenie to uwiecznienie chwil, a nie lada sztuką jest tworzyć wieczność sekundy. Właśnie to potrafią twórcy - mówiła Anna Niesobska.

W wernisażu udział wzięli parafianie i przyjaciele księdza, który nie krył wzruszenia z ich obecności i możliwości podzielenia się z nimi swoją pasją. Mówił o niej pięknie ale i żartobliwie.

To nie jest takie coś, że się pięknie maluje, żeby to się podobało ludziom, to są po prostu emocje. Siada się i zapomina o całym świecie. I każdy obraz to jakiś moment w moim życiu, jako kolory i te kolory na tych płótnach umieszczam. Jak już dłużej zostałem tym księdzem to wmawiano mi, że mam nie malować bo jestem księdzem, to się strasznie czułem nieszczęśliwy na tym świecie. Z czasem nabierałem takiej pewności, że warto wrócić do malowania i wtedy powstawały te obrazy, które po części udało mi się zachować i państwo mogą je zobaczyć. Ale Pan Bóg też takich ludzi nagradza przez to, że nie porzucają tego co jest pasją - powiedział ks. Marek.

Preludium do wystawy był recital Andrzeja Wawrzyniaka utytułowanego barda, kompozytora, muzyka, występującego w zespole Drużyna Wawrzyna wraz z synami. Startował on, z niemałymi sukcesami, w wielu ogólnopolskich konkursach piosenki literackiej, autorskiej czy też turystycznej. Zdobywał nagrody na "Studenckim Festiwalu Piosenki" w Krakowie, "Piostur Gorol Song" w Andrychowie, wrocławskim festiwalu "Łykend", czy łódzkiej "Yapie". W 2013 roku został laureatem nagrody im. Wojtka Bellona. W Kępnie wystąpił wraz z Katarzyną Rajewską. Wernisaż dostarczył wiele przezyć duchowych i emocji. Prace księdza Marka Naglera oglądać można w Kępińskim Ośrodku Kultury przez najbliższe dwa tygodnie.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Walentynka : Było stwierdzenie, że nie na temat, że o parafii a nie o wernisażu, co prawda nie byłam na nim, nie znam się na sztuce artystycznej, jednak po obejrzeniu filmiku oraz zdjęć uważam, że była to ciekawa wystawa obrazów malowanych przez księdza tak jak sam stwierdził obrazy malowane emocjami pod wpływem chwili. Cenię każdą pasję wykonywaną z sercem, poczuciem własnej wartości, również występ artystów z poezją śpiewaną na pewno był pozytywnie odebrany i oby więcej ...

  17:26, 15 lutego 2018, | odpowiedz
 • ~Gość : Ksiądz Marek Nagler zmienia Hanulin na lepsze. Przez te 36 lat parafia była tylko teoretyczna. Aktualnie zaczyna żyć. Gratulacje dla Ks. Marka!!!

  15:28, 15 lutego 2018, | odpowiedz
 • ~GOŚĆ : Trochę zrobiło się forum na temat parafii anie wernisażu ;-), stwierdzenie, że ks. Marek obawia się porównania z poprzednikiem jest bardzo na wyrost. NIE MA PORÓWNANIA :-))))).

  21:47, 14 lutego 2018, | odpowiedz
 • ~Walentynka : Do P Marka, dziękujemy za dobre słowa o Księdzu Marku, podobnie jak Pan szanujemy księdza, doceniamy Jego zaangażowanie w pracę w parafii, przez ten 1,5 roczny okres posługi w Hanulinie wniósł wiele ciekawych pomysłów, jest skromnym człowiekiem i mówi do nas językiem zrozumiałym dla każdego. Ksiądz Marek ma jednak trudniejsze zadanie, przejął parafię po Księdzu, który prowadził ją 36 lat i widać, że obawia się porównania z poprzednikiem.

  13:22, 14 lutego 2018, | odpowiedz
 • ~MAREK : Ks. Marek Nagler. A nie ks. Zdzisław;) Pamiętam rewelacyjnego duszpasterza ks. Zdzisława z Granowca, który pięknie wyremontował kościół, miał dużo ministrantów, zespół Ziarenka, który pięknie dbał o dekoracje kościoła, który był dobrym i gorliwym kapłanem, katechetą. Który zmieniał ludzkie sumienia. Wielkie dzięki ks. kanoniku Zdzisławie Marku. Niech księdza posługa w Hanulinie będzie owocna. Niech Bóg księdzu błogosławi. Bardzo dobry pomysł z dziennikiem:)

  09:21, 14 lutego 2018, | odpowiedz
 • ~MAREK : Ks. Marek Nagler. A nie ks. Zdzisław;) Pamiętam rewelacyjnego duszpasterza ks. Zdzisława z Granowca, który pięknie wyremontował kościół, miał dużo ministrantów, zespół Ziarenka, który pięknie dbał o dekoracje kościoła, który był dobrym i gorliwym kapłanem, katechetą. Który zmieniał ludzkie sumienia. Wielkie dzięki ks. kanoniku Zdzisławie Marku. Niech księdza posługa w Hanulinie będzie owocna. Niech Bóg księdzu błogosławi. Bardzo dobry pomysł z dziennikiem:)

  09:20, 14 lutego 2018, | odpowiedz
 • ~lotaa : było super brawo dla księdza i super kiecki

  08:59, 14 lutego 2018, | odpowiedz

Więcej komentarzy