27 kwietnia 2024, 02:27

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: 100-lecie Gazety Ostrzeszowskiej

3 maja na ostrzeszowskim rynku spotkać można było postacie jakby żywcem wyjęte z lat 20 i 30 XX wieku. Na podróż w czasie zaprosiło tego dnia Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916, organizując obchody 100-lecia wydania pierwszego numeru „Gazety Ostrzeszowskiej”. Pismo ukazywało się pomiędzy 1 kwietnia 1919, a 30 sierpnia 1939 roku. Wydawcą i redaktorem gazety był Marian Malinowski, wykształcony w Berlinie, Kijowie i we Wrocławiu litograf, fotograf, drukarz i introligator. W 1908 r. przejął po wuju Ludwiku Bielawskim założoną w 1873 r. przy ul. Kościelnej drukarnię, księgarnię i introligatornię. Nakładem jego drukarni-oficyny ukazało się wiele znakomitych czasopism, książek i druków okolicznościowych. Oprócz „Gazety Ostrzeszowskiej” oficyna Malinowskiego wydawała również bezpłatny dodatek „Orędownik Ostrzeszowski”. Po stu latach dzieło to postanowił przypomnieć współczesnym prawnuk Mariana Malinowskiego i członek Stowarzyszenia ROD Wieża 1916 Grzegorz Kosmala.
-Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 zdecydowało się pokazać tą wspaniałą historię pracy redakcyjnej Mariana Malinowskiego, który niejako tworzył ostrzeszowską kronikę. Dzisiaj mamy też rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czyli wielkie święto demokracji, a także Święto Maryjne. Te trzy rzeczy razem się kumulują.
Zdaniem Grzegorza Kosmali, właśnie dzięki „Gazecie Ostrzeszowskiej”, do mieszkańców miasta trafiały nie tylko najistotniejsze informacje lokalne.
-O zbliżającym się zagrożeniu ze strony nazizmu i Hitlera, dużo informacji antykomunistycznych i sądzę, że z tego względu gazeta nie miała kontynuacji. Zbyt dużo było o tym, że komunizm to zło. Gazeta była też bardzo katolicka.
Z okazji jubileuszu przygotowany specjalny numer „Gazety Ostrzeszowskiej”, którą, jak przed laty, zakupić można było od chłopców-gazeciarzy. Zawiera ona m.in. historię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z ostrzeszowskiej fary i biografię Mariana Malinowskiego. W 1939 r. Marian Malinowski został wraz z rodziną wysiedlony przez Niemców do Generalnej Guberni, do wsi Mrozy i Iwowe, woj. mazowieckie. Po wojnie wrócił do Ostrzeszowa. Socjalistyczna władza zabrała mu maszyny drukarskie, co uniemożliwiło wydawanie „Gazety Ostrzeszowskiej”. Przerażony nową rzeczywistością ustrojową, skupił się na życiu rodzinnym i drobnych pracach introligatorskich. W związku z tym, że Stowarzyszenie ROD Wieża 1916 tworzą przede wszystkim cenieni fotografowie, po obchodach pozostanie obszerna i stylowa dokumentacja. Uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na retrofotografii grupowej na tle Ratusza, a także mogli poznać tajniki powstawania obrazu w camerze obscurze.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl