27 listopada 2021, 00:03

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: 11 listopada – aktywnie i bez sztampy

Wzorem kilku ostatnich lat, druhowie z ostrzeszowskiego Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej zachęcają mieszkańców do aktywnego spędzenia święta 11 listopada. W tym celu przygotowano trzy gry miejskie dla uczestników w każdym wieku. Przyda się zarówno wiedza historyczna, jak również spryt i umiejętność pracy w zespole. Wydarzeniu jak zwykle przyświecać będzie hasło przewodnie „Wolne Miasto”, oznaczające przede wszystkim o uwolnienie Ostrzeszowa od sztampowych form spędzania Święta Niepodległości. Tym razem w programie znajdzie się wiele nawiązań do 1050 rocznicy Chrztu Polski. 11 listopada o godzinie 15.30 rozpocznie się gra miejska pt. „Gród Piastów”.
-Będziemy wcielali się w wojów Mieszka I - zapowiada główny organizator gry Mikołaj PuchałaZa  zadanie będziemy mieli zjednoczenie Polski. Tematyka dotyczyła będzie głównie Chrztu Polski. Czeka nas wiele różnych ciekawych zadań. Myślę, że będzie to świetna zabawa, zarówno dla dzieci, jak i młodzieży i dorosłych. Będą dwie osobne gry.
Skala trudności zadań do wykonania będzie więc różna w zależności od wieku uczestników. Patrol liczący od dwóch do sześciu osób zgłaszać można za pośrednictwem strony internetowej www.wolnemiasto.zhr.pl lub 11 listopada w godzinach 14.00 – 15.30 na dziedzińcu Baszty. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe w postaci m.in. karnetów na basen i do kręgielni oraz gier planszowych, a do tego wyjątkowe stylizowane dyplomy. Krótko mówiąc, odnosząc sukces w grze miejskiej można kontynuować swoją aktywność już w nieco innej formach. Ogłoszenie wyników nastąpi po godzinie 18.00 na ostrzeszowskim Rynku, podczas okolicznościowego apelu.  Co godne podkreślenia, aktywne świętowanie nie ograniczy się jedynie do 11 listopada.
-Następnego dnia, w sobotę 12 listopada odbędzie się program dla seniorów - informuje rzecznik „Wolnego Miasta” Marcjanna SkraburskaO godzinie 14.00 seniorzy wyruszą z kijkami w rajd nordic walking ulicami Ostrzeszowa. Będzie to połączone z grą. Seniorzy będą poruszali się po mieście na podstawie starych fotografii. O godzinie 16.30 otworzona zostanie kawiarenka, gdzie będzie można skosztować ciasta czy posłuchać wierszy i piosenek.
Kawiarenka zlokalizowana będzie w I Liceum Ogólnokształcącym. Wracając do 11 listopada, należy dodać, że w Kobylej Górze odbędzie się wówczas bieg na orientację „Mieszka i Dobrawy”. Na tym jednak nie koniec, ponieważ o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów Joy, Mini Joy i Chóru Uniwersytetu III Wieku, a o godzinie 19.00 w Kościele Chrystusa Króla rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

https://www.youtube.com/watch?v=JClnEkbELwM&feature=youtu.be

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl