26 kwietnia 2024, 07:46

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Baszta już w nowej odsłonie

To prawdopodobnie najkosztowniejsze przedsięwzięcie wystawiennicze w historii Ostrzeszowa. Około stu tysięcy złotych pochłonęło stworzenie w kazimierzowskiej Baszcie ekspozycji pt. „Średniowiecze da się lubić”. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w sobotę 3 września. W klimat epoki wprowadziła zebranych swoją piosenką Martyna Bacik, ostrzeszowianka, która zajęła drugie miejsce w castingu na Księżną Dobrawę i wzięła udział w Festiwalu Kultury Słowiańskiej, zorganizowanym w Gnieźnie z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Następnie głos zabrał dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury Artur Derewiecki. Jak przypomniał, aż 40% kosztów inwestycji pokryły środki z Ministerstwa Kultury. Stało się tak dzięki złożonemu projektowi, który na  liście pięciuset z całego kraju zajął bardzo wysokie, piąte miejsce.
-Dziś, żeby trafić do odbiorców nie można im pokazywać faktów historycznych w sposób statyczny, ale właśnie w dynamiczny - stwierdził A. Derewiecki – Jest muzyka, są efekty świetlne, są filmy, są materiały prezentowane na tabletach i wyświetlane na monitorach. Jest oczywiście dźwięk i różne efekty dźwiękowe. Jest też coś, co na pewno przypadnie do gustu młodszej grupie odbiorców, a mianowicie wirtualna rzeczywistość. Na ostatnim piętrze są gogle, które można założyć o odbyć wirtualny lot nad miastem.
Każdy z poziomów zamkowej wieży poświęcony jest innej tematyce. Już przy wejściu na zwiedzających oczekują mocne wrażenia, zapewnione przez bezpośredni kontakt ze średniowiecznymi narzędziami tortur. Idąc wyżej natykamy się na zbrojnych rycerzy, wchodzimy w progi skryptorium, w którym zakonnik ręcznie przepisuje średniowieczną księgę, a także dowiadujemy się, jak funkcjonowały dawne warsztaty rzemieślnicze . Wiele miejsca poświęcono także historii i znaczeniu ostrzeszowskiego zamku oraz całego miasta, w tym także legendom zebranym przez Władysława Golusa. Na sam koniec docieramy natomiast na taras widokowy, z którego podziwiać możemy już całkiem współczesną panoramę Ostrzeszowa. Podziękowania za podjętą i zrealizowaną inicjatywę złożył na ręce dyrektora OCK i jego współpracowników burmistrz Mariusz Witek, a chwilę później wraz ze starostą Lechem Janickim dokonał oficjalnego przecięcia wstęgi. Wszystkich zainteresowanych zwiedzeniem Baszty w zupełnie nowej odsłonie zachęcamy do kontaktu z Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl