30 kwietnia 2024, 14:12

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Smaki ostrzeszowskiej kultury

29 września po raz pierwszy odbywał się w Ostrzeszowie piknik pod hasłem „Smaki ostrzeszowskiej kultury”, organizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży oraz Komunikacji Społecznej „Nadwrażliwi”. Jego głównym punktem był Festiwal Muzyczny „Wygraj teledysk”, w ramach którego zaprezentowało się piętnaście podmiotów wykonawczych.
Jak wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Nadwrażliwi”  Anna Niesobska, pomysł zrodził się z tęsknoty za wydarzeniem, które przed laty odbywało się w Ostrzeszowie właśnie o tej porze roku.
-Bardzo mi brakuje festiwalu „Baszta” - wyznała – Ponieważ mam poważniejsze plany związane z reaktywacją tego festiwalu, ale to będzie trwało, ponieważ muszę złożyć wnioski, to postanowiłam zrobić taką mniejszą wersję, która promuje młode talenty. Myślę, że teledysk to może być fajna rzecz dla takiego młodego zespołu i że pomoże w jego rozwoju.
Regulamin nie narzucał ograniczeń terytorialnych, w związku z czym w konkursie wystartować mógł każdy. Dzięki temu na liście wykonawców znalazła się liczna reprezentacja powiatu kępińskiego. Patronem festiwalu i jednocześnie fundatorem nagrody głównej, czyli teledysku, który nakręci znany wrocławski filmowiec Sabin Kluszczyński, był burmistrz Mariusz Witek.
-Jest to kolejna kulturalna inicjatywa, wydaje się, że dobry pomysł, warto spróbować – ocenia -  Świadectwo to kilkanaście chętnych zespołów, młodych talentów, które funkcjonują nie tylko na rynku ostrzeszowskim, ale w całym regionie. Cieszę się ogromnie,  ze te kilkanaście zespołów, kilkunastu artystów  miało możliwość wystąpić. Główną nagrodą jest teledysk, może z tego coś będzie, taka mała edycja „Mam talent”.
W konkursowym jury, oprócz A. Niesobskiej i M. Witka, zasiedli znani i cenieni reprezentanci ostrzeszowskiego środowiska muzycznego: Jerzy Bojszczak, Artur Obalski, Maciej Knopik i Piotr Wieczorek. W ich zgodnej opinii wszystkie prezentacje stały na wysokim poziomie artystycznym, ale na najwyższą ocenę zasłużyła sobie grupa Septymole.
-Nazwa się wzięła z pojęcia muzycznego, septymola to siedem dźwięków zagranych w jednym takcie - wyjaśnia współzałożyciel i lider zespołu Miłosz Szefner – Zespół w myślach powstawał około pięciu lat. Razem z moim przyjacielem Maćkiem Chwołką, który jest u nas raperem i autorem tekstów, myśleliśmy o tym cały czas. W wieku osiemnastu lat, czyli sześć lat temu graliśmy razem podobny gatunek muzyczny, ale zabrakło determinacji i myślę, że także umiejętności. Okrzepliśmy, dorośliśmy do tego i znaleźliśmy ludzi, którzy też chcą wykonywać taką muzykę i są bardzo dobrzy w swoim fachu: Aleksandrę Danielską, Daniela Liska, który jest świetnym basistą; Patryka Pawlaka, który jest najlepszym perkusistą w historii ziemi ostrzeszowsko-kępińsko-wieruszowskiej. Myślę, że to jest taki dream-team, który wie, o co chodzi. Każdy wie, czego potrzebujemy i czego chcemy. Jesteśmy zdeterminowani.
Drugie miejsce przyznano ex aequo Idze Kurzawie i Mai Chałupce, a trzecie, także ex aequo – Weronice Fiołce i Marcie Mieszale. Zdaniem jurorów, na wyróżnienie zasłużyli sobie ponadto: Weronika Kisiel, Lena Czekała i Zuzanna Bonczol. Warto dodać, że piknik „Smaki ostrzeszowskiej kultury” nie ograniczał się jedynie do promocji młodych talentów muzycznych. Z poetą i pisarzem Andrzejem Mularczykiem można było porozmawiać o jego dotychczasowej twórczości, a także najnowszym tomiku, zatytułowanym „Twarda okładka”. Mimo interesującego programu, pierwsza edycja pikniku nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy nie czują się jednak zrażeni niższą od oczekiwanej frekwencją i już zapowiadają kolejną edycję pikniku. Co więcej, w planach jest również wielki powrót Ogólnopolskiego Festiwali Poezji Śpiewanej „Baszta”, i to już w przyszłym roku.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl