22 lipca 2024, 16:48

Teraz

24°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku

Przedstawiciele 9 specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z południowej Wielkopolski uczestniczyli w 41 Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Wydarzenie odbyło się 17 maja na terenie strzelnicy Bractwa Kurkowego w Ostrzeszowie. Nieprzetarty Szlak to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mianem tym nazywane są drużyny działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej i domach pomocy społecznej. W bieżącym roku mija 65 rocznica powołania Nieprzetartego Szlaku do życia, co oczywiście uczczono podczas zlotu, który już po raz piąty zorganizowany został w Ostrzeszowie. Gospodarzem wydarzenia był miejscowy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i działająca w jego strukturach Drużyna Albatrosy, kierowana przez Małgorzatę Wichnowską.
- Udział bierze 150 osób z 9 ośrodków szkolno-wychowawczych – mówi. - Między innymi Kalisz, Krotoszyn, Konarzew, Pleszew, Jarocin, Ostrzeszów. Współpracuje też z nami Szkoła Podstawowa ze Szklarki Przygodzickiej, która przygotowała gry i zabawy zręcznościowe i sportowe.
Jedną z przygotowanych dla uczestników atrakcji była miejska gra terenowa. Albatrosy to drużyna harcerska składająca się z dwudziestu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrzeszowie.
- Bierzemy udział w projektach harcerskich organizowanych przez Sztab Generalny ZHP w Warszawie, w turnieju gier i zabaw zręcznościowych – podkreśla M. Wichnowska. - Organizujemy festiwal piosenki harcerskiej, który w tym roku odbył się 22 lutego, a latem robimy wycieczki. Przede wszystkim staram się uczulać młodzież na innych ludzi, na kulturę dnia codziennego, na oddalanie się od komórek. Zależy mi, aby młodzież umiała korzystać z wolnego czasu, nie tylko przy laptopach, tylko właśnie na powietrzu, plenerowo.
Podczas zlotu chwilą ciszy uczczono pamięć, zmarłego 16 maja, Stanisława Stawskiego, wieloletniego komendanta ostrzeszowskiego Hufca Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl