3 marca 2021, 11:51

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: Potwierdzają swoje kwalifikacje zawodowe

Tematem numer jeden w polskiej oświacie jest obecnie rzecz jasna powrót do nauki stacjonarnej w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Po ogłoszeniu tej decyzji tej decyzji na plan dalszy zeszły inne istotne wydarzenia, w tym przede wszystkim egzaminy zawodowe, które są dla szkół ponadpodstawowych wyzwanie porównywalnym z maturą. W Ostrzeszowie przystępuje do nich grubo ponad 200 osób. W Zespole Szkół nr 1 o dyplom potwierdzający przygotowanie do zawodu ubiega się 170 uczniów czwartych klas technikum. Nie jest to jednak ich pierwszy tego typu egzamin. Aby bowiem uzyskać dyplom technika muszą bowiem potwierdzać swoje kwalifikacje nie tylko w czwartej, ale również w trzeciej klasie. Trwający właśnie egzamin jest dla jego uczestników ostatnim w całym cyklu kształcenia. No chyba, że, czego oczywiście nie życzymy, komuś powinie się noga. Wówczas  pozostaje jeszcze poprawka w czerwcu. Zdający reprezentują osiem zawodów, a w ich ramach dwanaście kwalifikacji.
- Projektowanie fryzur w ramach technikum usług fryzjerskich, organizowanie i prowadzenie procesu przetwarzania drewna - wylicza dyrektor Dariusz Grzesik. - Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów budowlanych, organizacja żywienia i usług gastronomicznych, planowanie i organizacja imprez i usług turystycznych, prowadzenie informacji turystycznej oraz sprzedaż usług turystycznych, organizacja żywienia i usług gastronomicznych. To są przykładowe kwalifikacje w technikum, które w tej chwili uczniowie zdają.
Grupy egzaminacyjne liczą od 13 do 35 uczniów, a to oczywiście wiąże się bezpośrednio z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego. Jak zapewnia dyrektor Grzesik, zasada „dystans, dezynfekcja, maseczka” obowiązuje na każdym etapie egzaminu.
- Każdy przychodzi ze swoimi pomocami dydaktycznymi, długopisem, kalkulatorem czy linijką – wyjaśnia D. Grzesik. - Ekonomiści zdają egzamin w pracowni ekonomicznej. Jest ich dwunastu na jednej zmianie. W zależności od liczby uczniów egzamin trwa przez 2-3 dni. Jedna zmiana przychodzi na godzinę 9.00. O godzinie 15.00 jest druga zmiana, więc często wieczorem kończymy egzaminy zawodowe.
Po każdym egzaminie dezynfekowane są stanowiska oraz narzędzia, jakimi posługiwali się uczniowie. Egzaminowani proszeni są też o to, by nie grupować się po zakończeniu wykonywanych działań. Ponad sto osób ubiega się też o potwierdzenie kwalifikacji w Zespole Szkół nr 2. To przede wszystkim uczestnicy kursów rolniczych prowadzonych w tej szkole, a także uczniowie przystępujący do poprawek. Jak powiedział nam dyrektor Ziemisław Szmaj, nie brakuje niestety przypadków, kiedy ze względu na przebywanie w kwarantannie dana osoba nie może wziąć udziału w egzaminie. W takiej sytuacji pozostaje oczekiwanie na sesję poprawkową.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl