23 września 2023, 12:20

Teraz

18°

Rozrywka i oświata

A A A

REGION: Integracyjna impreza w Wieruszowie. Odsłonięcie tabliczek na Alei Olimpijczyków oraz wydarzenia na stadionie!

PROGRAM MINUTOWY

IMPREZA INTEGRACYJNA „SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ”

17.09.2022 r. – SOBOTA

10.30 – Zbiórka uczestników i odprawa drużyn/ osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu wieruszowskiego - Wieruszowski Dom Kultury, ul. Rynek 8/9. (W razie złej pogody konkurencje zostaną przeprowadzone w hali namiotowej GOSIT (lodowisko) przy parku na ul. Sportowej 4);

10.45 – Zbiórka uczestników oraz gości pod Urzędem Miejskim w Wieruszowie;

Spotkanie drużyn oraz gości na Rynku w Wieruszowie, powitanie uczestników, opiekunów oraz gości;

11.00– UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE TABLIC OLIMPIJCZYKA I PARAOLIMPIJCZYKA:

• Bartłomieja Bonk- olimpijczyk –– polski medalista - sztangista i dwukrotny medalista Olimpijskich w Londynie

• Lucyna Kornobys- paraolimpijka – wielokrotna złota medalistka na Mistrzostwach Polski, Świata i Europy oraz srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio

11.30- Przejście z Rynku na Stadion Sportowy w Wieruszowie (ul. Wrocławską i ul. Sportowa)

11.45- SYMBOLICZNY START BIEGU INTEGRACYJNEGO – bieżnia Stadionu Sportowego GOSiT

12.00-15.00 – ATRAKCJE SPORTOWO – REKREACYJNE

Konkurencje sportowe z nagrodami indywidualnymi, pucharami i medalami dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością, mieszkańców powiatu wieruszowskiego.

• wręczenie pucharów, medali dyplomów, nagród indywidualnych i grupowych;

12.00- 15.00 – PROGRAM ARTYSTYCZNY

• program wokalno-taneczny w wykonaniu Klubu Tańca „MADAR” oraz osób z niepełnosprawnością z WTZ TPD OM. Artyści zaproszą wszystkich do wspólnej zabawy i dyskoteki.

15.00 – Podsumowanie i oficjalne zakończenie wydarzenia.

W/w imprezie towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje:

- stoiska wystawiennicze promujące działalność osób z niepełnosprawnością oraz projekty realizowane na ich rzecz;

- stoisko promujące zdrowy styl życia,

- fortuna szczęścia z atrakcyjnymi losami,

- integracyjny plac zabaw: gry, zabawy, konkursy z upominkami;

(malowanie twarzy, balony, bańki mydlane, zamek dmuchany, przejażdżki melexem gospodarstwa agroturystycznego „Pod Dębem” - wszystko bezpłatne)

Dla beneficjentów imprezy, organizatorzy przewidzieli wyżywienie, napoje, lody, owoce itp.

Organizatorzy planują, że wszystkie atrakcje sportowo-rekreacyjne odbędą się na świeżym powietrzu w przyległym do stadionu parku. W razie pogody deszczowej impreza odbędzie się w hali lodowiska na stadionie.

KOROWÓD / KOLEJNOŚĆ EKIP I GOŚCI

Impreza Integracyjna „Spotkanie Przyjaciół”

17.09.2022 r.

Korowód otwiera:

Melex z wolontariuszami w przebraniu i pomponami – Kornelia Owczarska

Bębniarze - Marek Patyk i Kasia Miś - Prokop

Zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz, instytucji regionalnych i lokalnych, sponsorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych

Reprezentacje ośrodków biorących udział w imprezie wg następującej kolejności:

Przedszkole nr 1 im. Krzysztofa Bezena w Wieruszowie

Przedszkole nr 2 W Wieruszowie

Ośrodek Edukacji i Rehabilitacji ,,Być Razem’’ w Wieruszowie

Rodzinny Dom Dziecka w Lubczynie

Szkoła Podstawowa Specjalna w Tyblach

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Piłsudskiego w Wieruszowie

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie

Szkoła Podstawowa w Pieczyskach

Szkoła Podstawowa w Wyszanowie

Dom Wczasów Dziecięcych w Głazie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Osieku

Dom Pomocy Społecznej w Chróścinie Wsi

Dom Pomocy Społecznej w Chróścinie Zamku

Spółdzielnia Socjalna „Green Service” w Wieruszowie

Centrum Usług Środowiskowych „Razem Łatwiej”

Podmiot Ekonomii Społecznej w Wieruszowie

Zakład Aktywności Zawodowej w Wieruszowie

Grupa Wsparcia przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wieruszowie

Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie - gospodarze

Korowód zamyka samochód nowo zakupiony Volkswagen, który zostanie przekazany na stadionie przez Dyrektora PFRON z Łodzi Warsztatom Terapii Zajeciowej w Wieruszowie.

Trasa korowodu zabepiecza samochód policyjny, za którym idą wyżej wymienieni ulicą:

spod Urzędu Gminy i Starostwa udają się wszyscy zajmując połowę jezdni, ul. Rynek, Wrocławska, Sportowa na stadion GOSiT.

Odpowiedzialnym za ustawienie grup jest P. Lech Mączka – członek Zarządu TPD OM w Wieruszowie i Paulina Dąbrowska – pracownik Centrum Usług Środowiskowych “Razem Łatwiej”.

"PLAC OLIMPIJCZYKÓW I PARAOLIMPIJCZYKÓW" W WIERUSZOWIE

Pierwsza w Polsce Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków otwarta została 23 października 2015r. w Gminie Wieruszów. Wieruszów jest bardzo aktywny na polu współpracy osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością. Idea nadania nazwy centralnemu miejscu miasta- wieruszowskiemu rynkowi Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków zrodziła się podczas spotkania burmistrza Wieruszowa- Rafała Przybyła i Marcina Ryszki- trzykrotnego mistrza świata w pływaniu na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalya, brązowego medalisty Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011r. uczestnika igrzysk paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, którzy podjęli współpracę w celu wspierania i promowania sportu osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych. W naszej Gminie działają organizacje aktywizujące osoby z niepełnosprawnością, które współpracują z lokalnym samorządem od wielu lat. Głównym partnerem Gminy w organizacji imprez i wydarzeń sportowych związanych z Aleją jest Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”, które wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Turystyki, są organizatorami tych wydarzeń.

To jedyna aleja w Polsce o takiej nazwie, łącząca sportowców pełnosprawnych z niepełnosprawnymi oraz podkreślająca ich zasługi dla polskiego sportu. Idea jej utworzenia ma na celu integrację pełnosprawnych i niepełnosprawnych olimpijczyków, podkreślenia równego udziału w sporcie obu tych grup, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na fakt, że sport osób z niepełnosprawnością może być tak samo atrakcyjny i dostarczać równie wielu emocji, co sport w wykonaniu osób pełnosprawnych. Dzień otwarcia Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków zapisał się w historii lokalnej społeczności, jako dzień, w którym gmina podkreśliła, że jest gminą przyjazną, otwartą i tolerancyjną.

Jako pierwszą tablicę odsłoniła paraolimpijka Oliwia Jabłońska - Paraolimpijka, pływaczka, zawodniczką klubu "Start" Wrocław.

Kolejnymi są:

Artur Partyka - Olimpijczyk

Wojciech Bartnik - Olimpijczyk

Krzysztof Kaczmarek- Paraolimpijczyk

Władysław Kozakiewicz- Olimpijczyk

Jacek Przebierała- Paraolimpijczyk

Mieczysław Nowicki- Olimpijczyk

Iwona Podkościelna - Paraolimpijczyk

Mariusz Sobczak- Paraolimpijczyk

Kajetan Broniewski – Olimpijczyk

Anita Włodarczyk- Olimpijczyk

Paweł Piotrowski- Paraolimpijczyk

Marian Jerzy Woronin- Olimpijczyk

Robert Chyra- Paraolimpijczyk

Grzegorz Lato – Olimpijczyk

Jakub Tokarz – Paraolimpijczyk

Aleja sukcesywnie się powiększa. Od dziś na Rynku znajduje się już 16 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski. Więcej na temat przybliżonych sylwetek osób związanych z ruchem olimpijskim można znaleźć w publikacji „Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924- Rio 2016”, w której opisana została również jako Pierwsza w Polsce nasza Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków.

W 2022 roku zostanie odsłonięta tablica Pana Bartłomieja Wojciecha Bonk olimpijczyka

i Panią Lucynę Kornobys - Paraolimpijka

Bartłomiej Wojciech Bonk –Olimpijczyk urodzony 11 października 1984 w Więcborku, polski sztangista. W reprezentacji Polski debiutował w 2000 roku na mistrzostwach Europy juniorów młodszych, zajmując 6 miejsce. W 2010 roku zajął 4 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów a w 2012 roku wywalczył brąz na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. W grudniu 2019 roku po dyskwalifikacji zwycięzcy londyńskiego konkursu przyznano Bonkowi srebrny medal. Sześciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski seniorów.

Lucyna Kornobys – Paraolimpijka urodzona 17 lutego 1978 r. w Kamiennej Górze.

Od 15 roku życia przez schorzenie z kolanami jest osobą niepełnosprawną, została zawodniczką Startu Wrocław, zajęła się uprawianiem siatkówki na siedząco a także pchnięcie kulą, rzut oszczepem i rzut dyskiem

Jej pierwszy medal mistrzostw świata to srebro w rzucie oszczepem, który zdobyła w 2011, w 2015 zajęła również drugie miejsce w rzucie oszczepem i trzecie miejsce w pchnięciu kulą. W 2016 roku zdobyła złoty medal w pchnięciu kulą. W tej konkurencji na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 zajęła drugie miejsce.

Kolejne medale wywalczyła podczas mistrzostw Europy w Berlinie w 2018. Zajęła tam w rzucie oszczepem trzecie miejsce. Zwyciężyła nadto w swojej kategorii w pchnięciu kulą. W obu konkurencjach pobiła rekord świata.

W 2019 zdobyła złoty medal w pchnięciu kulą w Dubaju na mistrzostwach świata, ustanawiając wynikiem 7,81 m rekord świata. W 2021 wywalczyła mistrzostwo Europy w pchnięciu kulą i brązowy medal w rzucie oszczepem. Po raz drugi w karierze zdobyła również srebrny medal igrzysk paraolimpijskich.

W 2020 wyróżniona nagrodą „Sport bez Barier” w ramach Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”.

Odznaczenia

2021 r.- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

2016 - Srebrny Krzyż Zasługi – odznaczenie Prezydenta RP

Została również odznaczona złotą honorową odznaką zasłużoną dla Województwa Dolnośląskiego oraz złotą odznaką w dowód uznania zasług w realizacji celów Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Jeleniej Górze.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl