26 kwietnia 2024, 02:32

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

SOKOLNIKI: Plany GOKSiT na kolejne miesiące

O programie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki na kolejne miesiące, działalności Towarzystwa Aktywnych Kobiet, pozyskanym dofinansowaniu oraz akcji charytatywnej dla małej Marysi rozmawiamy z dyrektor Zofią Siwik.


Z jakimi propozycjami na jesień i kolejne miesiące roku wychodzi do mieszkańców GOKSiT?


Szczególnie dla dzieci polecamy zajęcia wokalne, które kontynuujemy z ubiegłego roku. Zapisało się kilka nowych dzieci w różnym wieku, ale są jeszcze miejsca, dlatego zapraszamy do współpracy. Mamy oczywiście zajęcia taneczne prowadzone przez panią Marzenę Rogalińską, bez których nie wyobrażam sobie istnienia tego domu kultury. Cały czas możemy zaproponować przynależność do „Towarzystwa Aktywnych Kobiet”. Także zespół folklorystyczny potrzebuje świeżej krwi. Tworzymy nowy zespół wokalny, który będzie wykonywał przede wszystkim muzykę folkową.


Towarzystwo Aktywnych Kobiet jest w skali powiatu, a może i dalej, czymś niepowtarzalnym. Jak to robicie, że znajdujcie czas a dodatkowo zapewniacie innym sporą dawkę pozytywnych emocji?


My już w tej chwili po prostu się tym bawimy. 6 lat temu niektóre osoby było dość trudno przekonać do wyjścia na scenę, teraz nie mamy z tym oporów. Wszyscy posiadają spory dystans, bo wiemy że jesteśmy dobrze odbierane. Kładziemy nacisk na swój rozwój. Wiemy co możemy pokazać, czego raczej nie, i jakoś to się udaje. W tej chwili trwają próby do biesiady jesiennej. Będzie to przedstawienie, które będzie pokazywało dawne zabobony z XIX wieku. Mamy też propozycję na wiosenną biesiadę. Głowy są pełne pomysłów i chyba chciałybyśmy aby czas szybciej płynął, żeby można było wszystkie zrealizować.


Zapowiada się spektakl z humorem?


Oj tak. Same jeszcze do tej pory się śmiejemy podczas prób. Niekiedy jesteśmy zdziwione, że w ogóle istniały takie zabobony. Niektóre z nich są jeszcze przekazywane do dziś a inne raczej odeszły w zapomnienie, ale rzeczywiście były.


Z działalnością grup współpracujących z GOKSiT wiąże się ostatni grant z Urzędu Marszałkowskiego na „Aktywną jesień w parku w Sokolnikach”?


Cieszmy się, że się udało, bo dzięki temu zakupimy sprzęt nagłośnieniowy, który przy takich przedstawieniach okazuje się niezbędny. Do tej pory musieliśmy takie coś pożyczać, teraz powinien być to nowoczesny sprzęt, który będzie mógł zostać wykorzystany również w plenerze a szczególnie na sali. Projekt przewiduje warsztaty edukacyjno-muzyczne. Będzie to już ich IV edycja skierowana do wszystkich. Zapraszamy ludzi od przedszkola do seniora. Każdego chętnego, kto lubi śpiewać, tańczyć, bez względu na poziom muzycznego talentu. Warsztaty poprowadzą znakomite osoby, m.in. Julia Stolpe, ks. Andrzej Kmieciak i ks. Ryszard Krakowski, który jest specjalistą od terapii uzależnień.


Państwo już zapowiedzieliście kolejny Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych. Kiedy on się dokładnie odbędzie?


5 listopada. W tym roku będzie to już 8. edycja naszych spotkań w kościele parafialnym w Sokolnikach. Zgłoszenia już docierają, mam telefony od zainteresowanych osób. Cieszę się, że przegląd wszedł już w nasze tradycje. Ludzie już na początku września dzwonią i dopytują o tę inicjatywę. Jest to typowy przegląd, nie wskazujemy miejsc, cieszymy się muzyką i śpiewem.


Na 16 października zaplanowaliście kolejną imprezę charytatywną. GOKSiT już chyba słynie z tego, że ludzie skupieni wokół niego potrafią dzielić się z innymi.


Nasza mała Maryśka niestety zachorowała, ale mamy nadzieję że wszystko pójdzie pomyślnie i uda się przezwyciężyć chorobę. Przed laty graliśmy dla Dominika Okonia i on z tego wyszedł. Głęboko wierzymy, że i tym razem odniesiemy sukces. Pomagamy materialnie, ale dla osób w takiej sytuacji bardzo ważna jest świadomość o tym, że ktoś obok jest i ich wspiera duchowo. Dla Maryśki gramy w niedzielę 16 października od godz. 16.00. Myślę, że będzie to ciekawy program artystyczny i każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo zaplanowaliśmy maraton fitness z upominkami, kiermasz rzeczy, bufet zaopatrzony w ciasta z lututowskich piekarni. Zachęcam do przybycia, bo warto pokazać, że jesteśmy z nimi.


A dzień wcześniej odbędzie się kolejna akcja zbiórki krwi…


15 października spotykamy się w domu kultury i tutaj także liczymy na frekwencję ze strony mieszkańców. Aby akcja mogła dojść do skutku musi się zebrać minimum 20-osobowa grupa. Bardzo serdecznie prosimy o kontakt z nami w celu zapełnienia listy.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl