15 sierpnia 2020, 19:20

Teraz

25°

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: "Dekameron" Jana Biczysko w MGBP

Jan Biczysko to wieruszowanin, wychowanek naszych szkół: „Korczaka” i „Kopernika”. I chociaż od lat związany jest z krakowskim środowiskiem artystycznym, to więzy rodzinne i przyjacielskie nie pozwalają zapomnieć o rodzinnych stronach. W 2015 roku wernisaż wystawy malarstwa w WDK zgromadził bardzo licznych wielbicieli i sympatyków jego talentu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rysunku i malarstwa prowadzone przez niego w Domu Kultury. Z jego inicjatywy znani i szanowani artyści przyjechali w nasze okolice na plener i mogliśmy podziwiać ich prace na wystawie poplenerowej, ukazującej piękno naszego miasta i krajobrazy naszej ziemi.

Tym razem w niedzielę, 23 lutego Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zaprosi na premierę albumu Jana Biczysko pt. „Dekameron”. To zbiór 130 rysunków do „Dekameronu” Boccaccia, poetyckich i lirycznych. Ilustracje Jana Biczysko nie zastępują nam tekstu Boccaccia, nie opowiadają treści jak komiksy czy narracyjne obrazy Piotra Bruegela Starszego, czy Williama Hogartha, zawierające najważniejsze wątki całej opowieści, Każda ze stu opowieści Boccaccia jest zilustrowana tylko jednym rysunkiem Jana Biczysko, który niczym notatka czytelnika na marginesie książki, dotyczy jakiegoś ważnego spostrzeżenia z przed chwilą przeczytanej przypowieści. Każdy rysunek zaopatrzony jest napisem dotyczącym dnia i kolejności danej opowieści, zawiera także jakiś istotny i bardzo krótki fragment tekstu owego opowiadania, na który zwrócił uwagę autor rysunków. Jeden rysunek i jedno maleńkie zdanie, ze stu opowieści – to niezwykła synteza ogromnego przecież dzieła Boccaccia, ale równocześnie to także główna cecha dążącej do syntezy twórczości malarskiej Jana Biczysko.

Album wydany niezwykle starannie z numerowanymi egzemplarzami, zaopatrzony jest także w osobistą rysunkową dedykację autora- inną dla każdego Czytelnika.

Aby obejrzeć książkę, kupić, spotkać się z autorem, porozmawiać o tym, jak powstało dzieło, zapraszamy do Miejskiej – Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie oraz wystawę rysunków i prac malarskich towarzyszącą albumowi.

A już wkrótce wywiad z Janem Biczysko i bardziej szczegółowe informacje o premierze „Dekamerona”.

23 lutego - godz. 17.00 

Autor: wieruszow@radiosud.pl