18 marca 2018, 20:03

Teraz

-10°

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: Kolejny międzynarodowy projekt WDK

Wieruszów jako jedno z trzech miast w województwie łódzkim zrealizuje projekt międzynarodowego wolontariatu w roku 2017. Wszystko dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Komisji Europejskiej w ramach programu "Mobilność edukacyjna Erasmus +" ,poprzez który w Wieruszowskim Domu Kultury zagoszczą na stałe młode osoby z Europy. 

 

W województwie łódzkim dofinansowanie, które pozwoli pokryć koszty wolontariatu,  otrzymało pięć ośrodków, w tym trzy z miasta Łodzi oraz tylko jeden ośrodek kultury. Projekt partnerski Wieruszowskiego Domu Kultury  "Come Together" został złożony dzięki współpracy ze stowarzyszeniem "Jeden Świat" z Poznania. W sumie przez sześć miesięcy pobytów rozłożonych na przeszło rok realizacji projektu w codzienną działalność domu kultury zaangażowanych zostanie sześciu wolontariuszy z Hiszpanii, Irlandii i Turcji. 

 

Warsztaty dla młodzieży, poznanie różnych kultur, specjalne zajęcia dla seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, realizacja zajęć w szkołach z terenu gminy Wieruszów, autorskie projekty lokalne z wolontariuszami - to tylko jedne z wielu działań, jakie będą realizowane przy pomocy młodzieży z Hiszpanii, Irlandii i Turcji. 

 

Przy współpracy ze szkołami zorganizowane zostaną również specjalne spotkania w partnerskich placówkach (przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich). Spotkania będą nakierowane przede wszystkich na wspólne poznawanie kultury, szukanie rozwiązań na współczesne problemy i wyzwania świata.

 

Zorganizowane będą warsztaty językowo - kulturalne. Powstanie ponadto grupa warsztatowa utworzona stricte do realizacji wolontariatu międzynarodowego. Młodzież oprócz walorów językowych nauczy się pracy zespołowej. Niezapomniano o grupie seniorów działającej w domu kultury. W okresie pobytu wolontariuszy zostaną zaplanowane dla nich zajęcia z języka angielskiego na poziomie podstawowym. 

 

O tym jakie konkretnie osoby przyjadą do WDK dowiemy się już niedługo, gdyż obecnie rozpoczęty został etap rekrutacji  z ośrodkami partnerskim w krajach z których pochodzą wolontariusze. Na przełomie stycznia i lutego zostanie ogłoszony nabór do młodzieżowej grupy, która będzie realizować różnorodne przedsięwzięcia kulturalne mocno powiązane z uzdolnieniami i pasjami poszczególnych wolontariuszy. Przypomnijmy, Wieruszowski Dom Kultury przeszedł długą drogę uzyskania akredytacji wolontariatu europejskiej przez Narodową Agencję w Warszawie, łącznie z przeszkoleniem i przygotowaniem kadry do tego typu działalności. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Brak komentarzy.