29 kwietnia 2024, 03:33

12°

BIEGI: VI Bieg Uliczny w Kępnie

Kenijczyk Biwot Wyclifffe Kipkorir wygrał VI Bieg Uliczny w Kępnie. Przy okazji pikniku odbył się Rodzinny „Bieg z okazji 15-lecia Członkostwa Polski w UE” oraz „Bieg Przedszkolaka”.

Od kilku tygodni trwały przygotowania do tego wydarzenia. Po tym jak z organizacji cyklicznej imprezy zrezygnowała spółka „Projekt Kępno”, za przygotowanie wydarzenia zabrało się Stowarzyszenie „Nasz Bezpieczny Powiat Kępiński”, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Powiat Kępiński, a przede wszyscy sami biegacze skupieni wokół KS „Leniwiec” Kępno. Zawodnicy w biegu głównym rywalizowali o Puchar starosty Roberta Kieruzala. - Dla nas wszystkich, to fajna impreza promująca cały powiat kępiński - powiedział prezes stowarzyszenia Mirosław Wiśniewski.

Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali Marek Kłoczaniuk i Tomasz Kmiecik, co było gwarancją dla uczestników, że wszystko należycie zostanie przygotowane. Przemysław Zimoch z KS Leniwiec, był jednym z głównych organizatorów, ale pokonał również dystans 10 km. - Zanim bieg wystartował, to zrobiłem od 7 rano, około 12 tysięcy kroków, więc na 8-kilometrze żałowałem, że zamiast biegania nie wybrałem szachów. Jednak na mecie jestem szczęśliwy i dziękuję wszystkim za wsparcie przy tym biegu - mówił Radiu SUD, po przebiegnięciu linii mety Zimoch.

Zawodnicy biegli głównie ulicami miasta i dlatego mogli liczyć na sporą widownie. Kenijczyk Biwot Wyclifffe Kipkorir pokonał dystans 10 km w 00.28:39 i wyprzedził Polaka Romana Romanienko oraz Kenijczyka Matheka Benard Muinde. Najlepszy z powiatu kępińskiego był ponownie Damian Dyduch z KS Gepard Kępno, który zajął szóste miejsce. - Do Kenijczyków daleko mi, ale w powiecie jest dobrze. Dzisiaj było nieźle. 33 min uzyskane na 10 km, więc tak, jak się spodziewałem, chociaż dwa podbiegi na ul. Słonecznej były trudne - mówił na antenie Radia SUD Damian Dyduch. Drugi w klasyfikacji powiatu kępińskiego był Tomasz Grzemba z Kępna, a trzeci Sławomir Urbański z Łęki Opatowskiej.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka Mbogo Jane Ngima, która wyprzedziła swoją rodaczkę Mbatha Ruth Nundu i Ukrainkę Irynę Masnyk. Z powiatu kępińskiego najlepsza była Iryna Masnyk, przed Justyną Kotowicz i Justyną Moską.

Klasyfikację drużynową wygrali Kenijczycy, drugie miejsce zajął Gepard Kępno, a trzecie KS Leniwiec Kępno. Klasyfikację służb mundurowych o Puchar Komendanta KPP Kępno wygrał wśród mężczyzn Kamil Karbowiak z Brzegu. Trzeci był Wiktor Rybczyński z Rychtala. Wśród pań najlepsza okazała się Dominika Napieraj z Wrocławia, a trzecia była Kinga Gierak z Kępna.

Podczas pikniku majowego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało Bieg Rodzinny z okazji 15-lecia Członkostwa w UE oraz bieg przedszkolaka. Z kartonów utworzono wielką flagę biało-czerwoną. - Bardzo się cieszę, że mieszkańcy powiatu kępińskiego, którzy tak tłumnie zawitali uczestniczyli w tym świętowaniu 15-lecia członkostwa Polski w UE. Mam nadzieję, że ta symboliczna flaga będzie symbolem kolejnych 15 lat dobrze wykorzystanych środków unijnych w powiecie kępińskim - mówiła minister Andżelika Możdżanowska.

Majowy piknik był okazją do rodzinnego spędzenia wolnego czasu, bo organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących. Grała orkiestra Antoniego Janaszewskiego „Brass Band Nutka” oraz dj. Medyk. Pokaz siły zaprezentowała AS „Chikara” oraz St8Gym.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl