22 lipca 2024, 17:01

Teraz

24°

Sport

A A A

PIŁKA NOŻNA: 110 lat Polonii Kępno - jubileusz zbliża się wielkimi krokami

Historia Polonii Kępno to wiele lat sukcesów i porażek, wzlotów i upadków, spadków i awansów, wzruszeń i radości. Przez te wszystkie lata kępiński zespół dostarczał swoim kibicom ogromnych emocji.

Pierwszy oficjalnie zarejestrowany klub futbolowy założony został w Kępnie w 1908 roku pod nazwą Fussballklub – Progimnasium im Kempen, czyli Klub Piłkarski Progimnazjum w Kępnie. Dwa lata później, 26 maja 1910 roku, klub zmienił nazwę na Fussballklub Wiktoria Kempen, która obowiązywała prawdopodobnie tylko kilka miesięcy. W 1911 klub zmienił swą nazwę na KS Polonia, która to przetrwała do wybuchu I wojny światowej.

Dwa lata po zakończeniu wojny, 7 lutego 1920 roku, klub został przemianowany na Towarzystwo Piłki Nożnej Polonia. Ta nazwa przetrwała do 1946. Wówczas pojawiła się nowa - KKS Zjednoczeni Kępno, jednak zmiany organizacyjne, które następowały w polskim sporcie wymusiły następną zmianę po 4 latach na Związkowy Klub Sportowy Kolejarz Kępno. Ta nazwa przetrwała aż do 1966. Wówczas przyjęto nowe nazewnictwo - Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy Kępno. W 1985 roku mieliśmy kolejną zmianę nazwy na Robotniczo - Rzemieślniczy Klub Sportowy Polonia Kępno. W 1989 roku klub powrócił do dawnej, historycznej nazwy Kępiński Klub Sportowy Polonia Kępno, pod którą funkcjonuje do dziś.

W tym roku zarząd przygotowuje kilka atrakcji, które uświetnią rocznicę powstania klubu. - Właśnie przypada 110 lat naszego klubu. Warto wspomnieć, że to najstarszy czynnie działający klub w Wielkopolsce. Mamy już zarys jak chcemy obchodzić ten jubileusz. To będzie cały cykl wydarzeń dla kibiców i lokalnej społeczności. Szczegóły przedstawimy niebawem - powiedział Radiu SUD Karol Szubert, prezes klubu.

W organizację jubileuszu chce włączyć się ikona Lecha Poznań Piotr Reiss. - Jako Akademia Piłkarska Reissa chcemy się włączyć marketingowo w organizację jubileuszu. Polonia ma barwy, w których ja przez całe życie grałem. Polonii należy się szacunek, bo jest jednym z najstarszych klubów w Polsce. Dużo mówi się o Lechu Poznań, a to Polonia jest starsza i aż wstyd byłoby ją nie wspomóc w jakikolwiek sposób - przyznał były zawodnik Lecha. 10 lat temu zarząd klubu wybrał piłkarza 100-lecia. Został nim Józef Psikus.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl