22 lipca 2024, 15:13

Teraz

24°

Sport

A A A

PIŁKA NOŻNA: 115 lat Polonii Kępno

Historia Polonii Kępno to wiele lat sukcesów i porażek, wzlotów i upadków, spadków i awansów, wzruszeń i radości. Przez te wszystkie lata kępiński zespół dostarczał swoim kibicom ogromnych emocji.


Pierwszy oficjalnie zarejestrowany klub futbolowy założony został w Kępnie w 1908 roku pod nazwą Fussballklub – Progimnasium im Kempen, czyli Klub Piłkarski Progimnazjum w Kępnie. Dwa lata później, 26 maja 1910 roku, klub zmienił nazwę na Fussballklub Wiktoria Kempen, która obowiązywała prawdopodobnie tylko kilka miesięcy. W 1911 klub zmienił swą nazwę na KS Polonia, która to przetrwała do wybuchu I wojny światowej. Dwa lata po zakończeniu wojny, 7 lutego 1920 roku, klub został przemianowany na Towarzystwo Piłki Nożnej Polonia.


Ta nazwa przetrwała do 1946. Wówczas pojawiła się nowa - KKS Zjednoczeni Kępno, jednak zmiany organizacyjne, które następowały w polskim sporcie wymusiły następną zmianę po 4 latach na Związkowy Klub Sportowy Kolejarz Kępno. Ta nazwa przetrwała aż do 1966. Wówczas przyjęto nowe nazewnictwo - Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy Kępno.


W 1985 roku mieliśmy kolejną zmianę nazwy na Robotniczo - Rzemieślniczy Klub Sportowy Polonia Kępno. W 1989 roku klub powrócił do dawnej, historycznej nazwy Kępiński Klub Sportowy Polonia Kępno. Od 2019 roku po fuzji z Marcinkami Kępno klub przyjął nazwę Polonia 1908 Marcinki Kępno, która funkcjonuje do dziś.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl