11 sierpnia 2022, 10:44

Teraz

20°

Fakty

A A A

KĘPNO: Policjanci w mundurach pomagali w przeprowadzce!

Policjanci zasłynęli już w naszym kraju w przygotowaniach konfetti na uroczystości okolicznościowe. Głośno było o „blue taxi”, gdy wykorzystywano radiowozy do prywatnych celów. W poniedziałkowy poranek kępińscy funkcjonariusze, zamiast np. patrolować miasto, lub wykonywać inne czynności pomagali w przeprowadzce Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wcześniej zostali wezwani do komendy w związku z alarmem jednostki.

O nietypowych czynnościach funkcjonariuszy policji poinformowali nas słuchacze, którzy pytają, czy w okresie, gdy notorycznie słyszy się o włamaniach, kradzieżach, policjanci nie powinni pracować w zakresie swoich obowiązków i zajmować się zwłaszcza bezpieczeństwem? Do tego nietypowego zadania zadysponowano 8 policjantów.

Okazuje się, że funkcjonariusze niczym firma od przeprowadzek, wykonywali czynności na prośbę komendanta. - Policjanci w ramach bardzo dobrej współpracy ze starostwem powiatowym pomagali w przenosinach bardzo ważnych dokumentów - wyjaśniał st. post. Rafał Stramowski.

W podobnym tonie sprawę przedstawiał starosta Robert Kieruzal. - Policjanci poproszeni zostali o pomoc przy transporcie ważnych, archiwalnych dokumentów Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Operacja trwała nieco ponad godzinę. Dzięki ich pomocy, mamy pewność, że wszystkie dokumenty są zabezpieczone - wyjaśnia starosta Kieruzal.

Tylko czy ważne dokumenty powinno się przetrzymywać lub nawet tylko przenosić w skrzynkach po bananach? Odmienną sprawą jest, czy powinni takie czynności wykonywać policjanci w trakcie służby, a tym bardziej w mundurach?

- Policjanci wykonywali polecania komendanta. Nie byli to policjanci z patrolu lub biorący udział w działaniach na ulicy, lecz policjanci ze służby wspomagającej i byli w umundurowaniu ćwiczebnym - stwierdził st. post. Stramowski.

Warto zaznaczyć, że nie istnieją ustawowe przesłanki do wykonywania przez funkcjonariuszy czynności tego typu. Starostwo Powiatowe nie posiada także dokumentów wymagających organizowania do ich transportu konwoju, do którego i tak wymagane jest posiadanie odpowiedniego do klauzuli poświadczenia bezpieczeństwa. Policjant podczas służby i poza nią postępuje zgodnie z zasadami prawa i etyki zawodowej, jednak w mundurze winien jest wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych, którzy katalog ustawowych zadań swojej instytucji z pewnością znają.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl